Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Customizable movement resolution | |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black |
| Power source | Batteries |
| Battery type | AA |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Width | 66 mm (2.57 ") |
| Depth | 105 mm (4.1 ") |
| Height | 58 mm (2.26 ") |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Weight | 113 g (0.25 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.