Back to Top
| Mouse tracking speed | 6500 ips |
| Device interface | USB Type-A |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 7 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 5000 DPI |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 6 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Illumination | |
| Surface coloration | Monotone |
| Certification | CE FCC KCC WHQL cROHS |
| Cable length | 1.5 m |
| Buttons durability (million clicks) | 50 |
| Power source | Cable |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Width | 65 mm (2.54 ") |
| Depth | 40 mm (1.56 ") |
| Height | 125 mm (4.88 ") |
| Quantity | 1 |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 57 mm |
| Package height | 152 mm |
| Package weight | 229 g |
| Weight | 117 g (0.26 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.