Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 800 DPI |
| Movement speed (max) | 1600 inch/min |
| Recommended usage | Universal |
| Button functions | Back, Forward |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black, Red |
| Wireless receiver interface | USB |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE, IC, WERCS |
| Ergonomic design | |
| LED indicators | Power |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AA |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Width | 74 mm (2.89 ") |
| Depth | 115 mm (4.49 ") |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| Quick start guide | |
| Quantity | 1 |
| Package type | Blister |
| Weight | 91 g (0.2 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.