Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 7 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Trackball |
| Movement resolution | 4800 DPI |
| Recommended usage | PC |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 7 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Right-hand |
| Product colour | Black, Red |
| Receiver type | Nano |
| Wireless receiver interface | USB |
| Surface coloration | Monotone |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE, WERCS |
| Ergonomic design | |
| On/off switch |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Service life of battery | 6 month(s) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Width | 98 mm (3.82 ") |
| Depth | 140 mm (5.46 ") |
| Height | 51 mm (1.99 ") |
| Mouse weight | 135 g |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| Quick start guide | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 167.64 mm |
| Package depth | 198.12 mm |
| Package height | 58.42 mm |
| Package weight | 453.6 g |
| Package type | Hanging box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.