RF Wireless, 2.4 GHz, 7 Buttons, 400 - 4800 DPI, 115 x 168 x 50 mm, 155 g
Meet one of the newest models of the Adesso trackball product line, the Adesso iMouse™ T40.
It incorporates the claw grip design where each user can rest his entire hand over the mouse. The trackball location allows users to move their cursor by rotating the trackball with their fingertips to reduce the need of hand movement. It is cable-free by utilizing the 2.4 GHz radio frequency technology, offering a wireless range of up to 30 feet.
It’s also fully programmable, meaning every mouse button can be customized to your preferred function with its programmable driver.
With its 5 levels of DPI resolutions (400-4800), the optical trackball provides superior accuracy and smooth motion, reducing hand movement and space.
This mouse trackball is also easy to maintain – just push trackball outward from back, clean and push it back in place. Its ergonomically contoured large size trackball further completes its ergonomic advantages, making your daily computing tasks more comfortable and stress-free.
Works up to 30 feet of wireless distance. Operates on 12 different channels, each with 65,536 different IDs.
Perfect fit for both right and left handed users.
Minimizes forearm muscles from twisting and pains from Carpal Tunnel Syndrome
Tracks accurately and precisely with less muscle movement for maximum comfort.
The programmable driver has a friendly user interface that lets you change different Button Assignments, DPI Sensitivity, Lighting Options, and Macros to each of the buttons.
Allows for easy cleaning.
Adjustable cursor moving speed from 400-4,800 DPI.
Provides extra convenience for web surfing.
Maximizes your battery life up to 6 months.
Up to 10 million times lifecycle.
Tiny and convenient to plug into to your laptop or tablet.
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 7 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Trackball |
| Movement resolution | 4800 DPI |
| Recommended usage | PC |
| Programmable mouse buttons | |
| Number of programmable buttons | 7 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black, Red |
| Surface coloration | Monotone |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Nano receiver |
| RoHS compliance | |
| Certification | FCC, CE, WERCS |
| Ergonomic design | |
| On/off switch |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Service life of battery | 6 month(s) |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 2000, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP |
| Width | 115 mm (4.49 ") |
| Depth | 168 mm (6.55 ") |
| Height | 50 mm (1.95 ") |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| Quick start guide | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 167.64 mm |
| Package depth | 198.12 mm |
| Package height | 58.42 mm |
| Package weight | 453.6 g |
| Package type | Hanging box |
| Weight | 155 g (0.34 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.