Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Tablet, Notebook, Smartphone |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Quick charge | |
| USB Power Delivery up to | 68 W |
| Plug and Play | |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| Operating principle | Contact |
| Product colour | Black, Grey |
| Cable length | 2 m |
| LED indicators | Y |
| Gallium nitride (GaN) transistors |
| Port 1 output power | 50 W |
| Port 2 output power | 18 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Output current (9V) | 3 A |
| Minimum output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| Input current | 1.5 A |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Plug type | Type A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Width | 29.5 mm (1.15 ") |
| Depth | 63 mm (2.46 ") |
| Height | 66 mm (2.57 ") |
| Weight | 150 g (0.33 lbs) |
| AC adapter included | |
| Cables included | USB |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.