Back to Top
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | Cigar lighter |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Power protection features | Over current |
| USB Power Delivery (revision 2.0) |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Maximum output voltage | 9 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Maximum power | 30 W |
| Port 1 output current | 3 A |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 32.5 mm (1.27 ") |
| Depth | 19.5 mm (0.76 ") |
| Height | 61.4 mm (2.39 ") |
| Weight | 60 g (0.13 lbs) |
| Package type | Box |
| Cables included | USB Type-C to Lightning |
| Y | |
| CE, REACH, RoHS, WEEE |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.