Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Mobile phone, Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Operating principle | Contact |
| Certification | CE, UL, GS, PSE, RCM |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Input current | 0.5 A |
| Port 1 output current | 1 A |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Weight | 118 g (0.26 lbs) |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 50 mm |
| Package weight | 158 g |
| Included power plug types | AU, EU, NA, UK |
| Charging connector |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
