Back to Top
| Processor family | Intel Core i7-12xxx |
| Processor cores | 12 |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Component for | PC/Thin Client/Tablet |
| Processor model | i7-12700KF |
| Processor threads | 20 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 25 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor codename | Alder Lake |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 76.8 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory bandwidth (max) | 76.8 GB/s |
| On-board graphics adapter | |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| PCI Express slots version | 4.0,5.0 |
| PCI Express configurations | 1x16+1x4,2x8+1x4 |
| Supported instruction sets | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Thermal solution specification | PCG 2020A |
| Embedded options available | |
| Scalability | 1S |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992CN3 |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G167599 |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel® Boot Guard | |
| Intel 64 | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel® Optane™ Memory Ready |
| Tjunction | 100 °C |
| Status | Launched |
| Launch date | Q4'21 |
| Processor package size | 45 x 37.5 mm |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Intel | |
| 4.9 | |
| Y | |
| 8 | |
| 3.6 | |
| 8 | |
| 5 | |
| 3.8 | |
| Retail box | |
| Y | |
| 2.7 | |
| 125 | |
| Gaming, Content Creation | |
| 190 | |
| 4 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
