Back to Top
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor cores | 20 |
| Processor socket | FCLGA1851 |
| Processor model | 265KF |
| Processor threads | 20 |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Performance-core boost frequency | 5.4 GHz |
| Performance-core base frequency | 3.9 GHz |
| Efficient-core boost frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core base frequency | 3.3 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor base power | 125 W |
| Maximum turbo power | 250 W |
| Processor boost frequency | 5.5 GHz |
| Stepping | B0 |
| Processor codename | Arrow Lake |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Processor ARK ID | 241062 |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 6400 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Execute Disable Bit | |
| Idle States | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Use conditions | PC/Client/Tablet |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| PCI Express slots version | 4.0,5.0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Embedded options available | |
| Thermal solution specification | PCG 2020A |
| Scalability | 1S |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 8542310050 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Speed Shift Technology | |
| Intel Trusted Execution Technology | |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | |
| Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 frequency | 5.5 GHz |
| Intel® Thunderbolt 4 | |
| Intel® Control-flow Enforcement Technology (CET) | |
| Intel® Thread Director | |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) | |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | |
| Intel® Secure Key | |
| Intel 64 | |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | |
| Intel® Boot Guard | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel® OS Guard | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Y |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) |
| Maximum operating temperature | 105 °C |
| Launch date | Q4'24 |
| Memory speed (max) | 6400 MHz |
| Status | Launched |
| L2 cache | 36864 KB |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN | |
| 25 | |
| 13 | |
| Intel AI Boost | |
| DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN | |
| Y | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
