Back to Top
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor base frequency | 3.3 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen 9 |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor model | 5900XT |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor cache | 72 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Box | |
| Cooler included | |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| ECC |
| Discrete graphics adapter | |
| On-board graphics adapter | |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Thermal Design Power (TDP) | 105 W |
| Maximum number of PCI Express lanes | 24 |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 4 |
| Total number of SATA connectors | 2 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
