Back to Top
| Maximum weight capacity | 7.9 kg |
| Minimum screen size compatibility | 17 " |
| Maximum screen size compatibility | 32 " |
| Mounting | Clamp/Bolt-through |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Extension arm (max) | 467.3 mm |
| Desk thickness (min) | 10.1 mm |
| Desk thickness (max) | 50.8 mm |
| Height adjustment type | Gas spring |
| Height adjustment | |
| Height adjustment range | 190.5 - 444.5 mm |
| Swivel angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Swivel angle | 180 \u00b0 |
| Tilt angle range | -90 - 90 \u00b0 |
| Angle of rotation | 180 \u00b0 |
| Housing material | Aluminium, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Cable management |
| Width | 560.8 mm (21.87 ") |
| Depth | 115 mm (4.49 ") |
| Height | 519.9 mm (20.28 ") |
| Weight | 2571 g (5.67 lbs) |
| Manual |
| Mounting type | Desk |
| Y | |
| Y | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
