If you live in an area that frequently experiences problems with power, it's important to have a UPS to protect your sensitive electronics.
The apc backup cs 500 is designed to protect data from short-term power outages or during a medium-term power outage, making it ideal for home or business use.
It also protects against surges in electricity and has different levels of output protection, so it's up to you whether you want the extra protection.
It protects sensitive electronics and is ideal for use at home or in a business setting.
Even though everything is going down, the information you have stored in your devices (such as personal documents, work data and financial records) is extremely important. In other words: The power in your home or business does not make your data disappear — You still use those resources when it comes to protecting your work.
Protect your business and office computer systems with the BACK-UPS CS and save money.
APC Backup CS 500, 300 Watts / 500 VA,Input 120V / Output 120V, Interface Port DB-9 RS-232, USB.
Includes: CD with software, Cord management straps, USB cable, User Manual.
| Output power capacity | 500 VA |
| Output power | 300 W |
| Surge energy rating | 480 J |
| Cable length | 1.83 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Number of output IEC jumpers | 2 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 6 h |
| Typical backup time at half load | 13.9 min |
| Typical backup time at full load | 2.4 min |
| Replacement battery cartridge | RBC2 |
| Product colour | Beige |
| Noise level | 45 dB |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Certification | C-tick, CE, EN 50091-1, EN 50091-2, GOST, VDE |
| Weight | 6270 g (13.82 lbs) |
| Package weight | 6950 g |
| Quantity per pallet | 80 pc(s) |
| Interface | Serial, USB |
| Output connections | (3) NEMA 5-15R, (3) NEMA 5-15R |
| Input connection type | IEC-320-C14 |
| Dimensions (WxDxH) | 91 x 284 x 165 mm |
| Filtering | |
| Package dimensions (WxDxH) | 241 x 368 x 178 mm |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
