Back to Top
| Output power capacity | 1000 VA |
| Output power | 600 W |
| Input operation voltage (min) | 90 V |
| Input operation voltage (max) | 148 V |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlet types | NEMA 5–15P |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 9 min |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| Hot-swap battery | |
| Replacement battery cartridge | RB1290 |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 90 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | -15 - 45 % |
| Width | 99 mm (3.86 ") |
| Depth | 259 mm (10.1 ") |
| Height | 246.4 mm (9.61 ") |
| Weight | 6800 g (14.99 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
