Back to Top
| Output power capacity | 850 VA |
| Output power | 510 W |
| Input operation voltage (min) | 78 V |
| Input operation voltage (max) | 142 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Surge energy rating | 1030 J |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Cable length | 1.52 m |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | 12V/8.5AH |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 10 min |
| Typical backup time at full load | 2 min |
| Replacement battery cartridge | HR1234W |
| Hot-swap battery |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-interactive |
| LED indicators | Y |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1778, cUL 107.3, FCC DOC Class B |
| Weight (imperial) | 14.9 lbs |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 3.9 x 10.4 x 9.1 " |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
