Back to Top
| Output power capacity | 750 VA |
| Output power | 450 W |
| Input operation voltage (min) | 96 V |
| Input operation voltage (max) | 140 V |
| Output operation voltage (max) | 120 V |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Surge energy rating | 526 J |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Power plug | NEMA 5-15P |
| Cable length | 1.5 m |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Modem (RJ-11) ports | 2 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 8.8 min |
| Typical backup time at full load | 1.7 min |
| Battery voltage | 120 V |
| Battery replacement alarms | LED |
| Form factor | Compact |
| Product colour | Black |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Response time | 4 ms |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Surge protection features | Telephone |
| Power protection features | Short circuit |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Power |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certification | UL1778, cUL 107.3, FCC DOC Class B |
| RoHS compliance | |
| Energy Star certified |
| Width | 309.9 mm (12.09 ") |
| Depth | 177.8 mm (6.93 ") |
| Height | 78.7 mm (3.07 ") |
| Weight | 3500 g (7.72 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
