Back to Top
| Output power capacity | 850 VA |
| Output power | 510 W |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 1080 J |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 7 min |
| Typical backup time at full load | 1 min |
| Replacement battery cartridge | BB - HR1234W |
| Form factor | Tower |
| UPS topology | Line-interactive |
| Response time | 4 ms |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | UL1778, cUL 107.1, FCC DOC Class B |
| Weight | 7257 g (16 lbs) |
| Output connections | NEMA 5-15R |
| Input connection type | NEMA 5-15P |
| Dimensions (WxDxH) | 108 x 267 x 222.25 mm |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 4.25 x 10.5 x 8.75 " |
| Weight (imperial) | 16 lbs |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 95 °F |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
