Back to Top
| Output power capacity | 900 VA |
| Output power | 560 W |
| Power supply input frequency | 60 Hz |
| Surge energy rating | 890 J |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery recharge time | 14 h |
| Typical backup time at half load | 12 min |
| Typical backup time at full load | 3 min |
| Replacement battery cartridge | BB - BP7.2-12 |
| Form factor | Tower |
| Response time | 4 ms |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 46 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Weight | 11339 g (25 lbs) |
| Input connection type | NEMA 5-15P |
| Dimensions (WxDxH) | 102 x 337 x 248 mm |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 4 x 13.25 x 9.75 " |
| Weight (imperial) | 25 lbs |
| Operating temperature (T-T) | -4 - 115 °F |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
