6000VA, 6000W, PF1, 200-240 VAC, NEMA, USB, SNMP, 12V/6Ah, 2U
The CyberPower Smart App Online OL8KRTMB is a 6U rack/tower UPS featuring double-conversion topology for seamless power protection, an intuitive maintenance bypass switch design, and a pre-installed RMCARD205. Ensure maximum efficiency and capacity output with a Power Factor rating (PF) of 1. The energy-saving GreenPower UPS™ ECO Mode enables up to 96% efficiency while reducing power consumption and thermal dissipation. Smart battery management charging technology increases battery life up to 50% and replenishes battery charge from 0-90% in five hours. The OL8KRTMB enhanced LCD control panel functionality provides the ability to change the IP address, view UPS load energy consumptions, and select UPS diagnostic tests. Variable 4-speed fans provide automatic thermal management, based on power load, to reduce noise. A tamper-proof input circuit breaker ensures power is not turned off unexpectedly during service or maintenance. The OL8KRTMB simplifies installation with a quick start guide, user-friendly lifting straps, and an enhanced hanging rack mount rail system. The optional BP240VL3U01 Extended Battery Module expands runtime and speeds restoration of full backup power. The OL8KRTMB comes with a three-year warranty (including batteries) and a $300,000 Connected Equipment Guarantee.
Provides consistent, clean, and nearly perfect power, regardless of the condition of the incoming power. Never a need to switch to battery as DC power operates 100% of the time. Designed for high-end system components, corporate servers, lab equipment, and other sensitive electronic devices.
Keeps sensitive equipment with Active PFC working by preventing unnecessary shutdowns caused by gaps from simulated sine waves.
Service or replace the UPS easily without powering down the connected equipment. The patented interlock bracket utilizes a color-coded security screw to simplify and reduce time for maintenance or module replacement.
Provides tools for easy remote monitoring and managing of the UPS and automates shutdown of multiple devices when needed.
Enables remote management of up to 50 clients via a standard web browser, command line interface (CLI), or network management system (NMS) connection.
Displays UPS status data and configures operating settings from up to 10 ft. away (DB26 cable not included). The LCD control panel displays and allows configuration of IP address settings when an RMCARD205 is installed.
The LCD Control Panel can be configured in English, Spanish, French, and German for ease of use.
Extends runtime by adding up to 10 EBMs.
Allows UPS batteries to return to full capacity more rapidly by utilizing a built-in charger. Restores charge from 0-90% within five hours regardless of the number of EBMs.
Improves and extends the functional life of a UPS battery and reduces excessive heat during work cycles by using a three-cycle charging process.
Improves UPS efficiency up to 96% reducing electrical and cooling costs.
Keeps equipment running by eliminating downtime during UPS power maintenance.
Keeps equipment running by eliminating downtime during UPS power maintenance.
Ensures easy installation and slides out safely with a safety catch.
Ensures power is turned off using a tool to eliminate the risk of accidental powering off when not desired during service or maintenance.
Maximizes the output of the UPS by scheduling non-critical loads to shut off allowing additional runtime for critical load outlets.
Allows the UPS to be shut off in the event of an emergency, when the EPO port is connected to an EPO switch.
Ensures a stable sine wave output (free of harmonics and distortion) without switching to battery mode when running on generator input power.
Provides the flexibility to set the output frequency, regardless of the input frequency, to match connected equipment by selecting 50Hz or 60Hz output on the LCD control panel.
Enables full integration with built-in power management and auto shutdown features on Windows, Linux, and VMware systems through a HID-compliant USB port and Serial port.
Prevents electromagnetic and radio frequency interference to ensure clean power for connected equipment.
Prevents power surges traveling through telephone and Ethernet lines from causing damage to your equipment.
Identifies when the UPS is running on battery power, overloaded, or has a low battery.
Indicates Power On, Line Mode, Battery Mode, Bypass Mode, Fault, Replace Battery.
Allows for horizontal rack or vertical tower installation.
Affirms we will replace properly connected equipment if it is damaged by a power surge.
| Output power capacity | 6 VA |
| Output power | 6000 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output voltage THD | 5 % |
| Input power factor | 0.99 |
| Output power factor | 1 |
| Crest factor | 3:1 |
| Power factor | 1 |
| AC outlet types | NEMA 6–20R, NEMA 6–30R |
| Power plug | Hardwire |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 12 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Cold start | |
| Hot-swap battery | |
| Battery capacity | 6 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Housing material | Steel |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection | |
| Power protection features | Overload, Short circuit |
| Waveform | Sine |
| Noise level | 65 dB |
| LED indicators | Battery replacement, Fault, Power |
| Audible alarm(s) | |
| Audible alarm modes | Fault, Low battery alarm |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Width | 431 mm (16.81 ") |
| Depth | 718 mm (28 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 41910 g (92.4 lbs) |
| Package width | 599.44 mm |
| Package depth | 1099.82 mm |
| Package height | 215.9 mm |
| Package weight | 51980 g |
| Cables included | RJ-45, USB cable |
| Manual | |
| Rack mount kit |
| RB1260X12 | |
| Y | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
