Back to Top
| Output power capacity | 4.9 VA |
| Output power | 4600 W |
| Input operation voltage (min) | 175 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 200 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Efficiency (On-line mode) | 95 % |
| Efficiency (ECO mode) | 98 % |
| AC outlet types | NEMA L6-20R, NEMA L6-30R |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| USB port | |
| Serial interface | |
| Serial interface type | RS-232, RS-485 |
| RS-232 ports | 1 |
| Form factor | Rackmount/Tower |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Width | 430 mm (16.77 ") |
| Depth | 600 mm (23.4 ") |
| Height | 217 mm (8.46 ") |
| Weight | 68000 g (149.91 lbs) |
| ENERGY STAR, REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
