Back to Top
| Output power capacity | 5 VA |
| Output power | 5000 W |
| Input operation voltage (min) | 120 V |
| Input operation voltage (max) | 280 V |
| Output operation voltage (min) | 120 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Output power factor | 1 |
| Power factor | 1 |
| Output voltage THD | 5 % |
| Crest factor | 3:1 |
| Input power factor | 0.99 |
| AC outlet types | Hardwire, NEMA L6-30P |
| Power plug | Hardwire |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries supported | 12 |
| Battery recharge time | 4 h |
| Hot-swap battery | |
| Battery capacity | 6 Ah |
| Battery voltage | 12 V |
| Cold start |
| Housing material | Steel |
| Form factor | Rackmount |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| LED indicators | Battery replacement, Fault, Power |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Width | 431 mm (16.81 ") |
| Depth | 718 mm (28 ") |
| Height | 86 mm (3.35 ") |
| Weight | 41910 g (92.4 lbs) |
| Package width | 599.44 mm |
| Package depth | 1099.82 mm |
| Package height | 215.9 mm |
| Package weight | 51980 g |
| Rack mount kit | |
| Cables included | USB cable |
| Y | |
| RoHS | |
| RB1260X12 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
