Back to Top
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 4800, 4600, 4400, 4266, 4200, 4000, 3800, 3733, 3600, 3466, 3400, 3333, 3200, 2933, 2666, 2400, 2133 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Pentium Gold |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| USB 2.0 connectors | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| Front panel connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| CPU fan connector | |
| TPM connector | |
| RGB LED pin header |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Supported processor sockets | LGA 1700 |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel B760 |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| System management BIOS (SMBIOS) version | 3.5 |
| BIOS memory size | 256 MB |
| Power source type | ATX |
| Width | 243.84 mm (9.51 ") |
| Depth | 243.84 mm (9.51 ") |
| Y | |
| 4800 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
