ATX, Intel Z590 chipset, Socket LGA1200, 4xDDR4 DIMM slots, 7.1ch audio, 2.5-Gigabit LAN, RGB
Boasting a robust power design, comprehensive cooling solutions, and intelligent tuning options, the Prime Z590-P provides daily users and DIY Gaming PC Builder with a range of performance tuning options via intuitive software and firmware features.
The Prime Z590 motherboard packs flexible tools to tune every aspect of your system, enabling performance tweaks to perfectly match the way you work to maximize productivity.
It offers intelligently simplified options for PC DIY beginners as well as comprehensive features for seasoned veterans.
The UEFI's intuitive Advanced mode allows you to take complete control. There is a built-in search function that makes it easy to find options, and there are several advanced functions that let you make fine-tuned changes so you can get the performance you want.
Quickly and easily find the option or setting you need.
Port configuration settings between different BIOS versions or share them with friends.
EZ mode displays vital settings and stats and also offers guided wizards, drag-and-drop functionality, and one-click application of important settings — all to help you get your rig up and running in no time.
Fine-tune individual fan settings simply by dragging a curve with the mouse.
Improve DRAM performance with one click.
Easily enable or disable Aura RGB lighting or every onboard LED, for a subdued aesthetic touch.
Prime Z590 series is engineered with multiple onboard heatsinks and an array of hybrid fan headers to ensure your rig stays cool and stable under intense workloads.
An M.2 heatsink takes care of the two M.2 slots, warding off throttling that can occur with M.2 storage during sustained transfers. The heatsink is held in place by captive screws and can be moved to other M.2 slot.
Two massive VRM heatsinks and thermal pads improve heat transfer from the MOSFETs and chokes for better cooling performance.
Prime Z590 series features comprehensive cooling controls that are configurable via Fan Xpert 4 software or via the UEFI BIOS.
Each header can dynamically reference three thermal sensors. Fan Xpert 4 allows you to map the temperature of supported ASUS graphics cards to optimize cooling for GPU- and CPU-intensive tasks.
A dedicated PWM/DC header for self-contained water-cooling setups.
A dedicated integrated circuit protects each fan header from overheating and overcurrent.
Each onboard header supports auto-detection of PWM or DC fans.
Prime Z590 series is built to handle the additional cores and increased bandwidth of 11th Generation Intel® Core™ processors. ASUS Z590 motherboards provide all the fundamentals to boost daily productivity, so your system will be ready for action with stable power, intuitive cooling and flexible transfer options.
Stable power is essential to extract every last bit of performance out of 11th Generation Intel® Core™ processors. Prime Z590-P is geared to cater to the demands of these high-core count CPUs.
Proprietary connector augment the motherboard's link to the PSU with 8-pin connector that pass 12 volts of power directly to the processors. 8-pin connector features solid pins that can handle more current than hollow-pin connector.
A VRM with 10+1 DrMOS power stages delivers the power and efficiency that the latest Intel processors demand.
Revisions to the motherboard’s trace routing provide the latest Intel processors with unrestricted access to memory bandwidth. ASUS OptiMem II technology carefully maps memory signal pathways across different PCB layers to reduce vias and adds shielding zones that significantly reduce crosstalk.
- Improved memory stability and compatibility - Allows lower memory latencies at equivalent voltages - Improved memory frequency margin
Prime Z590-P offers a total of three M.2 slots, with one slot supporting data-transfer speeds of up to 64 Gbps via PCI Express® 4.0, enabling quicker boot-up and app load times with OS or application drives.
ASUS Z590 motherboards are designed specifically for 11th Generation Intel® Core™ CPUs and offer PCIe® 4.0 connectivity for the latest GPUs. The wide bandwidth and superfast transmission speeds allow you to create feature-rich builds that can handle high loads effortlessly.
Numerous USB ports support high-end rigs loaded with peripherals, including one rear USB Type-C® connector with fast USB 3.2 Gen 2x2 for transmission speeds of up to 20 Gbps.
Prime Z590-P features Thunderbolt™ 4 support via an on-board header. With the latest Intel-certified ASUS TunderboltEX 4 add-on card, it can enable bi-directional speeds of up to 40 Gbps on a single cable. Additionally, this card has a daisy-chain function for multi-screen connection and supports up to an 8K resolution display. It can also provide up to 100 watts of power to fast-charge devices.
Realtek 2.5 Gb Ethernet reduces CPU overhead and offers exceptionally high TCP and UDP throughput for faster, smoother data transfer.
Prime Z590 series adds the nuanced details that improve every experience, from exclusive codecs that provide pristine audio quality to intuitive RGB lighting controls that let you customize your system to create a uniquely personal look.
Intelligent design and premium hardware create audio quality unlike anything you’ve ever experienced.
Separates analog/digital signal domains, significantly reducing multi-lateral interference.
Ensures minimal crosstalk between audio paths.
Premium parts provide an immersive sound signature, with exceptional fidelity.
A well-tuned enthusiast system deserves a matching aesthetic. ASUS Aura offers full RGB lighting control with a variety of functional presets for the strips connected to the onboard RGB headers — and it can all be synced with an ever-growing portfolio of Aura-capable hardware.
Two addressable Gen 2 RGB headers are capable of detecting the number of LEDs on second-gen addressable RGB devices, allowing the software to automatically tailor lighting effects to specific devices. The new headers also offer backward-compatibility with existing Aura RGB gear.
Armoury Crate is a new software utility designed to give you centralized control of supported products. From a single intuitive interface, Armoury Crate allows you to easily customize RGB lighting and effects for every compatible device in your arsenal. The software also provides control of settings for an ever-growing number of ASUS products, including keyboard and mouse preferences. Armoury Crate even features dedicated product registration and news to help you stay in touch with the ASUS community.
| Memory slots type | DIMM |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Non-ECC | |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2800,2933,3000,3200,3333,3400,3466,3600,3733,3866,4000,4133,4266,4400,4500,4600,4700,4800,5000,5133 MHz |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Unbuffered memory |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel Pentium G |
| Processor socket | LGA 1200 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) connectors | 3 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Front panel audio connector | |
| ATX Power connector (24-pin) | |
| Power fan connector | |
| CPU fan connector | |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| EPS power connector (8-pin) | |
| Number of COM connectors | 1 |
| Thunderbolt headers | 1 |
| 12V power connector | |
| TPM connector | |
| RGB LED pin header |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone outputs | 5 |
| Microphone in | |
| S/PDIF out port | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wake-on-LAN ready | |
| Wi-Fi |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Supported processor sockets | LGA 1200 (Socket H5) |
| Component for | PC |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel Z590 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of M.2 (M) slots | 3 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 192 MB |
| Clear CMOS jumper |
| Width | 305 mm (11.9 ") |
| Depth | 234 mm (9.13 ") |
| Cables included | SATA |
| Drivers included |
| 7 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
