Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) |
| Form factor | Covert |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling |
| LED indicators | Y |
| Housing material | Plastic, Steel |
| International Protection (IP) code | IPX3 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video formats supported | AVC, H.264, HEVC, M-JPEG, MPEG4 |
| Supported graphics resolutions | 480 x 360,640 x 360,1024 x 640,1024 x 768 (XGA),1920 x 1080 (HD 1080) |
| Privacy masking | |
| Text caption overlay | |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Video streaming | |
| Flip & mirror | |
| Frame rate | 30 fps |
| Bit rate control | Variable Bit Rate (VBR) |
| Minimum illumination | 0.2 lx |
| Lens viewing angle, horizontal | 91 u00b0 |
| Lens viewing angle, vertical | 45 u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/6500 - 1/5 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 2.5 |
| Closest focusing distance | 0.2 m |
| Fixed focal length | 3.7 mm |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, EAP-TLS, HTTPS, PEAP, TLS |
| Alert notification type | |
| Video motion detection | |
| Pixel counter | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Face detection, Human detection, Vehicle detection |
| Human and vehicle targets classification |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS , HTTP/2, TLS , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP, SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Secure syslog (RFC 3164/5424, UDP/TCP/TLS), Link-Local address (ZeroConf), IEEE 802.1X (EAP-TLS), IEEE 802.1AR |
| Streaming method | Multicast |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 55 dB |
| Weight | 75 g (0.17 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (typical) | 3.4 W |
| Power consumption (max) | 4.1 W |
| Behavior analysis | Line crossing detection, Scene change detection |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| Manual |
| Doesn't contain | PVC |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
