Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Fog proof |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Wall/Pole |
| Protection features | Vandal proof |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Video compression formats | AVC, H.264, H.265, HEVC, MPEG4 |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Noise reduction | |
| Privacy masking | |
| Frame rate | 60 fps |
| Video streaming |
| Minimum illumination | 0.01 lx |
| Camera shutter speed | 1/71500 - 2 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Progressive scan |
| Zoom capability | |
| Auto focus | |
| Closest focusing distance | 0.5 m |
| Security algorithms | EAP-TLS, HTTPS, TLS |
| HTTPS encryption |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 8192 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 40 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPSb, HTTP/2, TLSb, QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP®, SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCPv4/v6, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Syslog, Link-Local address (ZeroConf) |
| Connectivity technology | Wired |
| Microphone in | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Diameter | 132 mm |
| Length | 280 mm |
| Weight | 1200 g (2.65 lbs) |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (max) | 12.95 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 7.9 W |
| Power consumption (typical) | 7.2 W |
| DC-in jack | |
| DC output voltage | 10,28 |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 100 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| 55 | |
| 117 | |
| 59 | |
| 2.9 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
