Back to Top
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode |
| Form factor | Box |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Wall |
| Maximum resolution | 2592 x 1944 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265 |
| Video compression formats | MPEG4 |
| Supported graphics resolutions | 160 x 120 |
| Frame rate | 30 fps |
| Minimum illumination | 0.17 lx |
| Camera shutter speed | 1/33500 - 1/5 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Focal length range (f-f) | 2.8 - 13 mm |
| Flash memory | 512 MB |
| Night vision |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Connectivity technology | Wired |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 179 mm (6.98 ") |
| Height | 59 mm (2.3 ") |
| Width (with stand) | 70 mm |
| Depth (with stand) | 179 mm |
| Height (with stand) | 179 mm |
| Power source type | DC, PoE |
| Power consumption (typical) | 4.4 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 4.5 W |
| DC output voltage | 10,12,15,16,24,28 |
| Power consumption (max) | 6.6 W |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Number of cameras | 1 |
| 85258900 | |
| 112 | |
| 82 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
