Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor |
| PTZ control (Pan/Tilt/Zoom) | |
| PTZ modes | Digital PTZ |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Number of languages | 19 |
| Languages support | CHI (SIMPL), CHI (TR), CZE, DEU, DUT, ENG, ESP, FIN, FRE, ITA, JPN, KOR, POL, POR, RUS, SWE, THA, TUR, VIE |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| IK code | IK08 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Noise reduction | |
| Video streaming | |
| Frame rate | 30 fps |
| Privacy masking |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Minimum illumination | 0.14 lx |
| Tilt angle range | -40 - 65 u00b0 |
| Pan range | -180 - 180 u00b0 |
| Angle of rotation | 105 u00b0 |
| Camera shutter speed | 1/25000 - 1/5 s |
| Progressive scan | |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Zoom capability | |
| Maximum aperture number | 2.6 |
| Minimum aperture number | 1.7 |
| Password protection | |
| Mirror | |
| Active tampering alarm | |
| IP address filtering | |
| Video motion detection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Flash memory | 512 MB |
| Internal memory | 1024 MB |
| Night vision |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPS, TLS, QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP, SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, RTCP, ICMP, DHCP, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Link-Local address (ZeroConf) |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Height | 71 mm (2.77 ") |
| Diameter | 120 mm |
| Weight | 348 g (0.77 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (max) | 4.4 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 2.7 W |
| Certification | CSA, UL/cUL, BIS, UKCA, CE, KC, EAC, VCCI, RCM |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Manual | |
| Number of cameras | 1 |
| Y | |
| 50 - 26 | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| Y | |
| 93 - 47 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
