Back to Top
Dark Base Pro 900 rev. 2, E-ATX/XL-ATX/ATX/M-ATX/Mini-ITX, 3x 140mm PWM fans, 2x USB 3.0, USB 3.1 C, Silver
be quiet! Dark Base Pro 900 Silver rev. 2 is the perfect case for all who expect the highest standards when it comes to modularity, compatibility and design.
Three years manufacturer’s warranty. German product conception, design and quality control
| Form factor | Full Tower |
| Type | PC |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium, Steel, Tempered glass |
| Number of 5.25" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 7 |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, Micro ATX, Mini-ITX, XL-ATX |
| Product colour | Black, Silver |
| Number of 2.5" bays | 14 |
| Number of external 5.25" bays | 2 |
| Side window | |
| Material thickness | 0.8 mm |
| Illumination | |
| Illumination colour | Multi |
| Tempered glass panel(s) | |
| Tempered glass panel thickness | 4 mm |
| Fan connector | 4-pin |
| Anti-dust filter | |
| Built-in speaker(s) | |
| Number of expansion slots | 8 |
| Maximum CPU cooler height | 185 mm |
| Maximum graphics card length | 472 mm |
| Maximum PSU length | 284 mm |
| Certification | CE, RoHS |
| Power supply included | |
| Supported power supply form factors | ATX, PS2 |
| Audio input | Y |
| Audio output | Y |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Front fans installed | 2x 140 mm |
| Maximum front fans | 3 |
| Front fans diameters supported | 140 mm |
| Rear fans installed | 1x 140 mm |
| Maximum top fans | 4 |
| Top fans diameters supported | 120,140,180 mm |
| Maximum bottom fans | 2 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140 mm |
| Maximum airflow | 59.5 cfm |
| Fan speed | 0 - 1600 RPM |
| Noise level (high speed) | 28.1 dB |
| Fan rated current | 0.3 A |
| Fan power consumption | 1.68 W |
| Liquid cooling capability | |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360,420 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,180,240,280,360,420 mm |
| Supported hard disk drive sizes | 2.5,3.5 " |
| Card reader integrated |
| Width | 243 mm (9.48 ") |
| Depth | 577 mm (22.5 ") |
| Height | 586 mm (22.85 ") |
| Weight | 14390 g (31.72 lbs) |
| Package width | 325 mm |
| Package depth | 655 mm |
| Package height | 680 mm |
| Package weight | 16520 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.