Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | Intel LGA1851, LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Rotational speed (min) | 200 RPM |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fins material | Aluminium |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Number of heat pipes | 4 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.28 m |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.1 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 126 mm (4.91 ") |
| Depth | 104 mm (4.06 ") |
| Height | 159 mm (6.2 ") |
| Weight | 890 g (1.96 lbs) |
| Package width | 186 mm |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 117 mm |
| Package weight | 1230 g |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, RoHS, UKCA |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.