Back to Top
| Suitable for | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 120 mm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Compatible processor series | Not supported |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Noise level (high speed) | 31 dB |
| Maximum airflow | 52.3 cfm |
| Maximum air pressure | 2.6 mmH2O |
| Airflow | 88.86 m³/h |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Fan connector | 4-pin |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.5 m |
| Power consumption (typical) | 5.4 W |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Rated voltage | 12 V |
| Safety current | 0.45 Ah |
| Rated current | 0.6 A |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Weight | 210 g (0.46 lbs) |
| Package width | 133 mm |
| Package depth | 153 mm |
| Package height | 29.5 mm |
| Package weight | 277 g |
| Screws included | |
| Number of screws | 4 |
| 1 | |
| CE, RoHS, WEEE | |
| 325 | |
| 418 | |
| 182 | |
| 9010 | |
| 30 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.