Back to Top
6-outlet Surge Protector with 4ft Power Cord
The Essential Surge Protector safeguards your home electronics against harmful power fluctuations and secures your everyday power needs. Get complete protection for cell-phone chargers, radios, answering machines, and other home essentials.
| Surge energy rating | 630 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Nominal input voltage | 125 V |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1875 W |
| Clamping voltage | 500 V |
| Cable length | 1.22 m |
| Product colour | Black, White |
| EMI/RFI noise filtering | 43 dB |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
