Back to Top
| Surge energy rating | 660 J |
| AC outlets quantity | 3 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15P |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Maximum spike current | 27000 A |
| Nominal current output | 15 A |
| Peak power | 1875 W |
| Clamping voltage | 150 V |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | Grey |
| Material | Plastic |
| Response time | 0.001 ms |
| Weight | 90 g (0.2 lbs) |
| Width | 97 mm (3.78 ") |
| Depth | 53.3 mm (2.08 ") |
| Height | 63.5 mm (2.48 ") |
| Certification | UL |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
| Telephone line protection | |
| Audio/video line protection | |
| Network line protection |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.