Back to Top
| Surge energy rating | 990 J |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| Cable length | 2.44 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Cordless | |
| RJ-11 ports quantity | 2 |
| Product colour | Grey |
| Material | Plastic |
| EMI/RFI noise filtering | |
| EMI/RFI noise filtering | 20 dB |
| On/off switch | |
| Wall mountable | |
| Surge protection features | Modem, Telephone |
| Response time | 0.000001 ms |
| Output power description | 1875 W |
| Cable colour | Grey |
| Weight | 510 g (1.12 lbs) |
| Width | 47 mm (1.83 ") |
| Depth | 31.2 mm (1.22 ") |
| Height | 274.3 mm (10.7 ") |
| Certification | UL1449 3RD EDITION, UL1363, UL497A, FCC 68, cUL, IEEE 587 A&B |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
| Cables included | Phone (RJ-11) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.