Back to Top
| Surge energy rating | 1080 J |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Nominal current output | 15 A |
| Clamping voltage | 150 V |
| Cable length | 1.22 m |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Wall mountable | |
| On/off switch | |
| Response time | 0.000001 ms |
| Output power description | 1800 W |
| Weight (imperial) | 1.04 lbs |
| Cable colour | Black |
| Weight | 470 g (1.04 lbs) |
| Width | 51.8 mm (2.02 ") |
| Depth | 315 mm (12.29 ") |
| Height | 33.8 mm (1.32 ") |
| Certification | UL1449, UL1363, cUL, IEEE 587 A&B |
| RoHS compliance |
| LED indicators | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.