Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 10Base-T,100Base-T,1000Base-T |
| Converter output interface | 1000Base-X |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 10260 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Input voltage | 24 V |
| Power consumption (typical) | 2.2 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.