Back to Top
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-T,1000BASE-T |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000Base-X |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 10240 |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Auto-negotiation | |
| Duplex system | Full |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Internal | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, Power, Status |
| DIN rail mounting | |
| Certification | FCC Class A, CISPR22/EN55022 Class A, EN55034, CE |
| Input voltage | 12 - 48 V |
| Power consumption (typical) | 1.2 W |
| Width | 46 mm (1.79 ") |
| Depth | 85 mm (3.32 ") |
| Height | 22 mm (0.86 ") |
| Weight | 180 g (0.4 lbs) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.