Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Product colour | Black, Grey |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Input frequency | 47 - 63 Hz |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| AC adapter output current | 4.8 A |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Efficiency | 84.05 % |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 29.21 mm (1.14 ") |
| Depth | 50.8 mm (1.98 ") |
| Height | 63.5 mm (2.48 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.