Back to Top
| Charger type | Indoor, Outdoor |
| Charger compatibility | Mobile phone, Tablet |
| Power source type | Battery |
| Compatibility | iPad, iPhone, iPod |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 5 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| AC adapter output current | 1 A |
| Input current | 1 A |
| Width | 71.5 mm (2.79 ") |
| Depth | 112.5 mm (4.39 ") |
| Height | 18.3 mm (0.71 ") |
| Weight | 1760 g (3.88 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.