Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Product colour | Black, Grey |
| Input voltage | 90 - 264 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Input frequency | 47 - 63 Hz |
| Input current | 0.6 A |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| AC adapter output current | 5.4 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.