Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Product colour | White |
| Input voltage | 100-240 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Port 1 output current | 2.1 A |
| Port 2 output current | 1 A |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 80 % |
| Width | 33 mm (1.29 ") |
| Depth | 30 mm (1.17 ") |
| Height | 37.5 mm (1.46 ") |
| Weight | 39 g (0.09 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.