Back to Top
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Integrated USB cable | |
| Operating principle | Contact |
| Basic device type | Smartphone |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | White |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Maximum power | 24 W |
| Input current | 1 - 2 A |
| Width | 37.6 mm (1.47 ") |
| Depth | 70.5 mm (2.75 ") |
| Height | 25.6 mm (1 ") |
| Weight | 90 g (0.2 lbs) |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 33 mm |
| Package height | 95 mm |
| Package weight | 90 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
