Back to Top
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Maximum output voltage | 5 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output current | 2000 mA |
| Input current | 0.5 A |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Weight | 51 g (0.11 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.