Back to Top
| Charger type | Auto |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | Cigar lighter |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Quick charge | |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Quick charge version | 3.0 |
| Power protection features | Over current |
| Plug and Play | |
| Operating principle | Contact |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, RoHS, REACH |
| Product colour | Black |
| Input voltage | 12 V |
| AC adapter output current | 2.4 A |
| Port 2 output current | 3 A |
| Maximum power | 27 W |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 503 mm (19.62 ") |
| Depth | 32.5 mm (1.27 ") |
| Height | 195 mm (7.61 ") |
| Weight | 30 g (0.07 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.