Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Aluminium |
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Power source type | USB |
| Output current | 5 A |
| Output voltage | 20 V |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, UKCA |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Width | 127 mm (4.95 ") |
| Depth | 63.2 mm (2.46 ") |
| Height | 13.7 mm (0.53 ") |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.