Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.1 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Microphone in |
| Ethernet LAN |
| Card reader integrated |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS |
| Mobile operating systems supported | Android, iPadOS |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Width | 425 mm (16.58 ") |
| Depth | 46.8 mm (1.83 ") |
| Height | 160 mm (6.24 ") |
| Weight | 84.3 g (0.19 lbs) |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 153 g |
| Quick start guide |
| Master carton length | 331 mm |
| Master carton height | 440 mm |
| Quantity per master carton | 70 pc(s) |
| Master carton width | 473 mm |
| Chipset | Realtek - RTD2142S, VIA Labs - VL103, VIA Labs - VL822, VIA Labs - VL160, Terminus - FE8.1 |
| Cable length | 0.3 m |
| 1.4 | |
| 60 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
