Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-C |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DC-in jack | |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Full duplex | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| UASP support |
| Power source type | USB |
| Product colour | Silver, White |
| Material | Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Width | 51 mm (1.99 ") |
| Depth | 96 mm (3.74 ") |
| Height | 16 mm (0.62 ") |
| Weight | 64 g (0.14 lbs) |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 193 g |
| Quick start guide |
| Cable length | 0.348 m |
| Chipset | VIA/VLI - VL813, VIA/VLI - VL100, Chrontel - CH7525A, ASIX - AX88179 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
