Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DC-in jack | |
| Combo headphone/mic port | |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Compatible power plug types | AU, JP, US |
| Plug type | Type N |
| Output voltage | 20 V |
| Power consumption (max) | 40 W |
| Output current | 2 A |
| Product colour | Black, Grey |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 2000, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04 |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 135 mm (5.27 ") |
| Depth | 73 mm (2.85 ") |
| Height | 187 mm (7.29 ") |
| Weight | 340 g (0.75 lbs) |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 109 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 360 g |
| Cables included | USB |
| Quick start guide | |
| Stand included |
| Master carton width | 334 mm |
| Master carton length | 217 mm |
| Master carton height | 296 mm |
| Quantity per master carton | 6 pc(s) |
| Cable length | 1 m |
| Chipset | DL-6950 |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
