Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | |
| 10G support | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MMC, MicroSD (TransFlash), SD |
| UASP support | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Full duplex | |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Power source type | USB |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 70 mm (2.73 ") |
| Depth | 122 mm (4.76 ") |
| Height | 14 mm (0.55 ") |
| Weight | 89 g (0.2 lbs) |
| Package width | 142 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 155 g |
| Manual |
| Chipset | VIA/VLI - VL102, VIA/VLI - VL817, Parade - PS8338B, Parade - PS176, Analogix - ANX9833, ALCOR MICRO - AU84612, Realtek - RTL8153 |
| Cable length | 0.118 m |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
