Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-B |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DVI-I ports quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port | |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wake-on-LAN ready | |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Card reader integrated |
| Brand compatibility | Universal |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| USB data transfer rates | 12,480,5000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Full duplex | |
| Maximum analog resolution | 2048 x 1152 pixels |
| UASP support | |
| Charging function |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Input current | 0.8 A |
| Output current | 4 A |
| Plug type | Type M |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Compatible power plug types | AU, EU, UK, US |
| Output voltage | 5 V |
| Product colour | Black, Silver |
| Material | Aluminium, Plastic |
| Rubber feet | |
| LED indicators | Power |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Professional |
| Mac compatibility | |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85 % |
| Width | 23 mm (0.9 ") |
| Depth | 83 mm (3.24 ") |
| Height | 178 mm (6.94 ") |
| Weight | 285 g (0.63 lbs) |
| Package width | 164 mm |
| Package depth | 227 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 1000 g |
| Cables included | USB |
| Stand included | |
| AC adapter included | |
| Interface adapters included | DVI-I male - HDMI female, DVI-I male - VGA female |
| Drivers included | |
| Manual |
| Chipset | DisplayLink - DL-3900, Genesys Logic - GL3520 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
