Back to Top
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (revision 2.0) | |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Microphone in |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Card reader integrated |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Full duplex | |
| Maximum digital resolution | 4096 x 2160 pixels |
| UASP support | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Power source type | USB |
| Power consumption (typical) | 14 W |
| Product colour | Grey |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 18.04 LTS, Ubuntu 20.04 LTS |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -26 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 48 mm (1.87 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 16 mm (0.62 ") |
| Weight | 105 g (0.23 lbs) |
| Package width | 115 mm |
| Package depth | 180 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 120 g |
| Quick start guide |
| Master carton width | 230 mm |
| Master carton length | 368 mm |
| Master carton height | 230 mm |
| Quantity per master carton | 20 pc(s) |
| Chipset | Realtek - RTL8153B, Analogix - ANX7327, Analogix - ANX7518, VIA - VL817-Q7 |
| 0.3 | |
| Y | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
